Czym są kryptowaluty?

O kryptowalutach mamy jeszcze małe pojęcie. Jeżeli już coś słyszeliśmy, to na myśl przyszły nam prostu wirtualne pieniądze lub system transakcyjny w internecie.

Więc czym naprawdę są Kryptowaluty?

Kryptowaluty to przede wszystkim przełomowa technologia internetowa, a używanie ich jako środka płatniczego to jedno z jej możliwych rozwiazańń. Kryptowaluty to system oparty o sieć peer-to-peer (blockchain), czyli sieć w pełni rozproszony, nieposiadający centralnego serwera, czy innego miejsca, które je kontroluje.

Użytkownicy rozproszonego systemu transakcyjnego, a raczej ich komputery, są węzłami sieci, za pomocą, których następuje wymiana transakcji, ich potwierdzenie i rozliczanie. System ten przechowuje informację o ilości danej kryptowaluty przechowywanej na danym koncie (portfelu kryptowalutowym). Zaawansowane algorytmy kryptograficzne i matematyczne uniemożliwiają podwójne wydanie kryptowaluty, jej podrobienie czy kradzież.

Portfel kryptowalutowy.

Portfel danej kryptowaluty tworzony podczas pierwszej autoryzacji użytkownika w systemie, nadając mu klucz prywatny i publiczny.

Klucz publiczny.

Klucz publiczny portfela jest jegon adresem – to ciąg znaków na który wysyła się dane środki, udostępniamy go w celu przyjęcia środków na konto portfela.

Klucz prywatny.

Kontrolę nad portfelem kryptowalutowym ma wyłącznie posiadacz zaszyfrowanego klucza prywatnego.

Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluta to przełomowa technologia w systemie finansowym, która została opracowana poza instytucjami finansowymi i bez współpracy z nimi. Co więcej, kryptowaluty stanowią zagrożenie dla status quo obowiązujących systemów finansowych.

Pierwszą kryptowalutą był Bitcoin. Więcej o idei stworzenia systemu Bitcoin oraz o tym czym są kryptowaluty możesz przeczytać na stronach: Manifest Satoshi Nakamoto oraz Czym są właściwie te Bitkojny? (nie tylko dla orłów).

Po lekturze tego artykuły już wiesz czym są kryptowaluty.