0x – Opis Kryptowaluty

Kryptowaluta 0x to protokół, który ułatwia wymianę peer-to-peer tokenów ERC20 na blockchainie Ethereum, w przyszłości ma również umożliwiać wymianę tokenów oraz kryptowalut opartych o rózne blockchainy. Protokół 0x ma służyć jako otwarty standard i wspólny element, zapewniający interoperacyjność zdecentralizowanych aplikacji (dApps), które zawierają funkcje wymiany tokenów i kryptowalut.

Transakcje zawierane są przez system inteligentnych kontraktów takich jak Ethereum, które będąc publicznymi, darmowy w użyciu i do których można się dostać za pomocą dowolnego narzędzia dApp. Funkcja dApps zbudowana na podstawie takiego protokołu może uzyskać dostęp do publicznych pul płynności lub utworzyć własną pulę płynności i pobierać opłaty transakcyjne od wolumenu wyniku. Protokół ten nie nakłada kosztów na jego użytkowników i nie pobiera arbitralnej wartość z jednej grupy użytkowników na korzyść innej. Zdecentralizowane zarządzanie służy do ciągłej i bezpiecznej integracji aktualizacji z podstawowym protokołem, bez żadnych zakłócania działania dApps i użytkowników końcowych.

Kryptowaluta 0x jest otwartym protokołem zdecentralizowanej wymiany na blockchainie. 0x ma być podstawowym elementem konstrukcyjnym, który można łączyć z innymi protokołami, aby sterować coraz bardziej zaawansowanymi funkcjami dApps. Kryptowaluta 0x opiera się o publicznie dostępny system inteligentnych kontraktów, który może działać jako współdzielona infrastruktura dla różnych dApps. W dłuższej perspektywie otwarte standardy techniczne mają tendencję do wygrywania nad zamkniętymi, a ponieważ coraz więcej zasobów jest tokenizowanych na blockchainie każdego miesiąca to zobaczymy coraz więcej dApps, które wymagają użycia różnych tokenów. W rezultacie otwarty standard wymiany ma kluczowe znaczenie dla wspierania tej otwartej gospodarki.