Bitcoin Pizza Day – 2 pizze za prawie 400 mln zł.

Dziś jak co roku przypominamy o ważnej rocznicy – Bitcoin Pizza Day. Dokładnie 10 lat temu dokonano pierwszej transakcji na Bitcoinie – (22 maja 2010 r.), Laszlo Haneycz – programista, zapłacił 10 000 BTC za 2 pizze w restauracji Papa John’s pizzas w mieście Jacksonville na Florydzie. Był to przełomowy moment w historii bitcoina, który po raz pierwszy nabrał realnej wartości.

Bitcoin Pizza Day.
10 lat temu Laszlo Haneycz kupił 2 pizze 10 000 BTC co dziś daje ok 91 mln dolarów.

Bitcoin Pizza Day to ważna rocznica.

W 2010 r. gdy dokonano tej historycznej transakcji, Bitcoin był wart ułamek centa. Za dwie pizze zapłacono 10 000 BTC, które były warte ok. 30 USD. Ta sama ilość Bitcoinów ma dziś wartość ponad 91 mln USD, czyli ok 377 mln zł., co sprawia, że pizza zakupiona w Papa John’s za Bitcoiny jest najdroższą pizzą świata.

” Bitcoin wtedy nie przedstawiał sobą żadnej wartości, więc pomysł sprzedaży go za pizzę wydawał się trafiony”
Powiedział Laszlo Haneycz w wywiadzie dla New York Times

w 2010 roku nikt nie podejrzewał, że rozwój kryptowalut zajdzie kiedyś tak daleko. Bitcoin został stworzony przez Satoshi Nakamoto jako eksperyment udowadniający, możliwość stworzenia zdecentralizowanego bezpiecznego systemu płatniczego. Wtedy niewiele osób słyszało o Bitcoinie czy technologii blockchain. Rynek prawie nie istniał, nie było giełd i kantorów. W przeciągu 9 lat kapitalizacja Bitcoina wzrosła od zera do ponad 167 miliardów USD, zaś wartość całego rynku kryptowalut wzrosła do ok 230 miliardów USD. Dzisiejsza cena Bitcoina w porównaniu z majem 2010 roku wzrosła 3 miliony razy osiągając wartość ok. 9 USD co czyni Bitcoina najlepszą inwestycją długoterminową XXI wieku.

Dziś Bitcoin jest już postrzegany jako dobra inwestycja, dobre aktywo czy środek przechowywania wartości. Wielu powtarza, że to cyfrowe złoto. Warto jednak przypomnieć, że Bitcoin docelowo miał służyć jako środek płatnicz i był to tylko eksperyment.