Bitmain wprowadza IPO i inwestuje w AI.

Jihan Wu, współzałożyciel firmy Bitmain – producenta koparek do kryptowalut, planuje wprowadzić pierwszą ofertę publiczną (IPO). Pierwsza publiczna oferta IPO odbędzie się prawdopodobnie w Hongkongu lub na innym rynku denominowanym w dolarach amerykańskich. Pozyskanie nowych funduszy na rozwój jest okazją do realizacji zysków przez wczesnych inwestorów takich jak Sequoia Capital i IDG Capital.

Publiczna sprzedaż akcji za pomocą IPO byłaby przełomowym wydarzeniem zarówno dla chińskiego giganta, jak i całej branży kryptowalutowej, która najwyraźniej wychodzi z cienia. Deweloperzy, górnicy i inwestorzy typu „venture capital” wymagają większej przejrzystości.

Bitmain zarobił około 1 mld USD w pierwszym kwartale 2018 roku, natomiast szacuje się, że Bitmain do końca roku osiągnie zyski rzędu 2 do 3 mld USD. Kryptowalutowy gigant planuje zgromadzić znacznie więcej funduszy, by zyskać całkowitą wycenę w wysokości ok. 14 mld USD, czyli o prawie 17% wyżej niż odnotowane 12 mld USD w czerwcu 2018 r. o rundzie finansowania serii B. Firma Bitmain w 2017 roku odnotowała zysk netto na poziomie 1,2 miliarda USD i ok. 50-procentową marżę netto.

Jihan Wu stwierdził w wywiadzie udzielonym w hotelu Four Seasons w Hongkongu: „Wyzwanie polega na tym, że nasza technologia wykracza poza to, co już osiągnęliśmy.”

Firma otrzymała 50 mln USD we wrześniu 2017 r. w rundzie finansowania serii A od IDG Capital i Sequoia Capital. W czerwcu tego roku Bitmain uzyskał od 300 do 400 mln USD od rządowego funduszu inwestycyjnego EDBI z siedzibą w Singapurze, Sequoia China i Coatue – amerykańskiego funduszu hedgingowego.

Jednym z największych konkurentów Bitmain jest Canaan Inc., który złożył już wniosek o ofertę publiczną w Hongkongu. Szacuje się, że Canaan Inc podczas emisji IPO może zebrać około 1 mld USD.

Obaj giganci projektują dedykowane układy scalone ASIC (koparki kryptowalut dedykowane pod konkretne algorytmy kryptowalut), wyspecjalizowane do rozwiązywania algorytmów kryptowalutowych w celu weryfikacji transakcji w systemach kryptowalutowych.

Bitmain kontroluje ok. 80 procent rynku sprzętu do kopania kryptowalut, a jego przychody w 2017 roku były około dwunastokrotnie większe od przychodów Canaan Inc.

Mimo, iż firma uzyskuje większość swoich dochodów ze sprzedaży koparek, prowadzi również z największe na świecie kopalnie kryptowalut. Według blockchain.info Bitmain’s AntPool i BTC.com kontrolują aż 40% światowego wydobycia Bitcoina.

Okazuje się, że układy ASIC produkowane przez Bitmaina znajdują zastosowanie w przypadku dużych obciążeń związanych z pewnymi formami sztucznej inteligencji, tj. uczenie maszynowe. Dzięki napływowi nowych funduszy Bitmain zamierza rozwijać projekty w obszarze sztucznej inteligencji. Sztuczna inteligencja Bitmaina – Sophon, ma rzucić wyzwanie technologiczne, takimi gigantom jak Google, Nvidia i AMD. Celem projektu Sophon jest uczenie sieci neuronowych wykorzystywanych centrach danych na świecie.

Jihan Wu twierdzi, że chipy Bitmaina dedykowane dla sztucznej inteligencji są naturalnym sąsiedztwem ich działalności. Proces uczenia maszynowego jest podobny do wydobywania Bitcoina i najlepiej wykonywać go z użyciem dedykowanych układów ASIC.