Fundacja Trading Jam odpowiada na atak KAS

Skarbówka zalana setkami tysięcy deklaracji, a przedsiębiorcy od kryptowalut i technologi blockchain opuszczą Polskę. Oto taki, zdaniem wielu traderów, będzie skutek restrykcyjnej interpretacji prawa podatkowego.

Z obrotu kryptowalutami takimi jak bitcoin należy się rozliczyć w PIT – grozi Ministerstwo Finansów.
czytaj: Skutki podatkowe obrotu kryptowalutami w PIT, VAT i PCC

To najostrzejsza w całej Europie interpretacja prawa podatkowego odnośnie kryptowalut i technologii blockchain, oświadcza fundacja Trading Jam, która przesłała  list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego.

Trading Jam Wzywa w liście premiera „o pomoc w uzyskaniu jasnego i korzystnego dla branży blockchain stanowiska w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych”. W obecnej sytuacji skutki dla branży, jak i administracji publicznej mogą okazać się bardzo niekorzystne.
Fundacja zrzeszająca ponad 20 tyś. traderów i inwestorów, również rynku kryptowalut, przekonuje, że aby tacy giganci jak Googole czy Yahoo powstały w Polsce, a technologia miała się rozwijać, potrzeba jasnego i stabilnego prawa.

Tymczasem, ministerialny wpis: „Skutki podatkowe obrotu kryptowalutami w PIT, VAT i PCC”, wskazuje, że prawo nie jest w żadnym przypadku dla branży korzystne.

„zakup jednej jednostki kryptowaluty może odbywać się poprzez realizację dziesiątek, setek, a nawet tysięcy pomniejszych transakcji, co w konsekwencji będzie pociągało za sobą konieczność wypełnienia i złożenia w urzędzie skarbowym analogicznej ilości deklaracji PCC” – czytamy w liście Trading Jam do premiera.

Objęcie obowiązkiem odprowadzenia PCC od zakupu kryptowalut może skutkować zalewem urzędów skarbowego masą zbędnych dokumentów o groszowej wartości.

”w całej Polsce urzędy skarbowe zostałyby zalane setkami tysięcy deklaracji, a wszyscy przedsiębiorcy i osoby fizyczne zajmujące się kryptowalutami i technologią blockchain na stałe opuściłyby Polskę z uwagi na tak restrykcyjną interpretację prawa podatkowego, która w takiej formie jest najostrzejsza w całej Europie” – twierdzi dyrektor generalny Fundacji Trading Jam.

Na tą chwilę pozostaje czekać z rozliczeniem PIT na rozwikłanie tej sytuacji.