G20: Kryptowaluty nie są zagrożeniem

„Wg. wstępnej oceny FSB krypto-aktywa na tą chwilę nie stanowią zagrożenia dla stabilności finansowej” – takimi słowami zwrócił się Mark Carney,prezes Banku Angli i przewodniczący Rady Stabilności Finansowej w liście do ministrów finansów i prezesów banków centralnych przed spotkaniem G20 (20 największych ekonomii świata).

Taki komunikat wystosowany tuż przed zaplanowanymi na dziś i jutro spotkaniu G20 w argentyńskim Buenos Aires. Wydaje się, że kryptowaluty nie koniecznie będą stanowić priorytet podczas prowadzonych rozmów, o co od pewnego czasu zabiegały Francja i Niemcy.

“Nawet przy ostatnim ich szczycie, połączona wartość całego rynku była mniejsza niż 1% globalnego PKB”, kontynuował. “Dla porównania, tuż przed globalnym kryzysem finansowym (w 2008 r.) Wartość nominalna swapów ryzyka kredytowego wyniosła 100% globalnego PKB.

Ich niewielki rozmiar oraz fakt, że nie są one substytutem waluty i mają bardzo ograniczone zastosowanie w przypadku transakcji gospodarczych i finansowych, oznacza, że powiązania z resztą systemu finansowego są ograniczone.”

W liście sugerowano, że ta ocena może zmienić się wraz ze zwiększeniem udziału kryptowalut w globalnym rynku finansowym. Z tego powodu Rada Stabilności Finansowej podjęła decyzję o kontynuacji monitorowania sytuacji związanej z kryptowaktywami. Grupa robocza G20 zobowiązała się do przeprowadzania regularnych briefingów z rozwoju sytuacji. Nie zabrakło również zapewnień, iż technologia leżąca u podwalin kryptowalut – blockchain – jest wysoce pożądana przez nowoczesne gospodarki przyszłości.

Wydaje się, że G20 nie odbije się negatywnym echem na kryptoaktywach. Jednak czy tak będzie? o tym już wkrótce.