Kiedy koniec epidemi koronawirusa w Polsce?

Algorytm machine learning obliczył kiedy skończy się epidemia koronawirusa Covid-19 w Polsce.

Specjaliści z firmy Devatile opracowali algorytm maschine learning, który przewiduje skalę epidemii koronawirusa w Polsce. „Można liczyć na zmniejszenie się liczby zachorowań od ok. połowy kwietnia, która finalnie nie powinna przekroczyć kilku tysięcy chorych.”

Epidemia koronawirusa wykazuje w każdym kraju taką samą prawidłowość: wykładniczy wzrost w okresie ok. 1-2 miesięcy od pierwszego przypadku, przełamania po 2-4 tygodniach od przyśpieszenia wzrostów zachorowań , a następnie stopniowego wygaszania ognisk choroby Covid-19, do ostatecznego końca epidemii.

Algorytm ten, na podstawie analizy przebiegu zachorowań w krajach azjatyckich, pozwala na realne określenie czasu jej zakończenia w obszarach, w których koronawirus jest dopiero w początkowej fazie. Dane dotyczące statystyk koronawirusa, na podstawie których prowadzono badania, pozyskane zostały z serwisu: https://www.ecdc.europa.eu/

Analitycy dostrzegli prawidłowość, która pojawiała się w momencie zwrotnym epidemii, a następnie zastosowali te wyliczenia do innych obszarów dotkniętych epidemią. Wzór okazał się ten sam. Początkowo występowały pojedyncze zachorowania Covid-19, następnie liczba zachorowań dynamicznie rosła, aż osiągnęła szczytowy moment. Następnie następowało stopniowe wygaszanie epidemii.

Epidemia koronawirusa CoViD-19 w Polsce – kiedy się zakończy?

Na podstawie zgromadzonych danych przebiegu epidemii koronawirusa w krajach azjatyckich, można określić przybliżony termin zakończenia epidemii w Polsce. Autorzy algorytmu machine learning zaznaczają jednak, że jest za wcześnie na podanie konkretnej daty.

Możemy liczyć na zmniejszenie się liczby zachorowań od około połowy kwietnia i finalnie nie powinna ona przekroczyć kilku tysięcy przypadków. A więc nie mówimy o dziesiątkach ani nawet kilkunastu tysiącach. W Polsce epidemia jest na samym początku rozwoju co oznacza, że liczba zakażonych będzie jeszcze dynamicznie rosła. Ważne działania podjęte przez rząd mające na celu ograniczenie skali zachorowań koronawirusem m.in. innymi zamknięte granice, szkoły i uczelnie, jak również miejsca publiczne tj. bary, restauracje, kina dają pozytywny rezultat. Prognozy, podawane w mediach na początku ubiegłego tygodnia, nie sprawdzają się. Sugerowano, że liczba zakażeń w naszym kraju będzie o wiele wyższa. Dzięki podjętym rozwiązaniom we właściwym czasie, jest bardzo duża szansa na to, że liczba zakażonych w Polsce nie przekroczy 10 tyś.  chorych.

Opracowany algorytm Machine Learning będzie w stanie określić koniec epidemii koronawirusa, na podstawie informacji z tygodnia, w którym liczba zakażeń była mniejsza od poprzedniego. Według danych związanych z przebiegiem epidemii w krajach azjatyckich, to właśnie ten moment był kluczowy i rozpoczął wygasanie epidemii.

Należy pamiętać, że na rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie wszystkie jesteśmy w stanie przewidzieć. Zakończenie epidemii koronawirusa w Japonii to kwestia około miesiąca, w Korei – ok. dwóch miesięcy, licząc od dzisiaj. Liczba zakażonych osób w tych krajach dojdzie do poziomów: w Japonii około kilku tysięcy, w Korei – kilkanaście tysięcy – podkreślają autorzy algorytmu.