Pizza za prawie 300 mln złotych!! Czyli rocznica pierwszej transakcji na bitcoinie.

W dniu dzisiejszym mija 9 rocznica pierwszej transakcji dokonanej za pomocą Bitcoina. Dokładnie 9 lat temu (22 maja 2010 r.), Laszlo Haneycz – programista, zapłacił za 2 pizze w restauracji Papa John’s pizzas w mieście Jacksonville na Florydzie. Był to przełomowy moment w historii bitcoina, który po raz pierwszy nabrał realnej wartości.

2 pizze za 10 000 BTC!!!

W 2010 roku gdy dokonano tej historycznej transakcji, Bitcoin był wart ułamek centa. Za dwie pizze zapłacono 10 000 BTC, wtedy równowartość ok. 30 USD. Ta sama ilość Bitcoinów ma dziś wartość ponad 75 mln USD, czyli ok 289 zł., co sprawia, że pizza zakupiona w Papa John’s za Bitcoiny jest obecnie najdroższą pizzą świata. Laszlo chęć kupienia pizzy ogłosił na forum Bitcointalk.org.

” Bitcoin wtedy nie przedstawiał sobą żadnej wartości, więc pomysł sprzedaży go za pizzę wydawał się trafiony”
Powiedział Laszlo Haneycz w wywiadzie dla New York Times

w 2010 roku nikt nie podejrzewał, że rozwój kryptowalut zajdzie tak daleko. Bitcoin został stworzona przez osobę o pseudonimie Satoshi Nakamoto jako eksperyment udowadniający, możliwość stworzenia zdecentralizowanej i bezpiecznej waluty. Wtedy niewiele osób słyszało o Bitcoinie czy technologii blockchain. Rynek prawie nie istniał, nie było giełd i kantorów. W przeciągu 9 lat kapitalizacja Bitcoina wzrosła od zera do ponad 130 miliardów dolarów, zaś wartość całego rynku kryptowalut wzrosła do ok 230 miliardów. Dzisiejsza cena w porównaniu z majem 2010 roku wzrosła 2,5 miliona razy razy osiągając wartość ok. 7500 USD co czyni Bitcoina najlepszą inwestycją długoterminową XXI wieku.

Obecnie Bitcoin wkracza w nowy etap, zaczyna być akceptowany przez rządy państw jakich jak Japonia, Australia, USA, Rosła, Niemcy czy Szwajcaria jako legalna waluta. Wykopywanie nowych bloków Bitcoina jest dziś źródłem dochodu wielu tysięcy osób. Bitcoin jest akceptowany przez tysiące sklepów na całym świecie. Rozwój giełd oraz kantorów pozwolił na łatwą wymianę Bitcoina i innych kryptowalut za walutę FIAT. Przyczynił się także zarówno do powstania wielu innych kryptowalut jak i rozwoju tradycyjnej bankowości, która coraz przychylniej patrzy na technologię blockchain.