Zapraszamy na Happening przed Ministerstwem Finansów

Jutro (20.04.2018r.) w godzinach 13:00 – 14:00 przed Ministerstwem Finansów (Świętokrzyska 12, Warszawa) odbędzie się happening pod hasłem „Chcemy płacić proste podatki od kryptowalut”.

Według Ministerstwa Finansów, kryptowaluty uznane są niesłusznie (według środowiska kryptowalutowego) za prawa majątkowe. Powoduje to kilka absurdów na tle prawa podatkowego. Każdy zakup kryptowaluty od osób fizycznych, wiąże się z 1 % podatkiem PCC.


„Jako środowisko związane z branżą blockchain i krytpowalutami chcemy wspólnie wyrazić nasze niezadowolenie z absurdów rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów oraz chcemy przedstawić proste i rozsądne rozwiązania, które ułatwią nam płacenie podatków w Polsce.”

Wydaje się, że 1% to nie dużo, jednak nie przy dużej skali obrotu, którą może wykonać np. bot transakcyjny, w przypadku niewielkiego zysku czy też straty przy każdej transakcji, należny podatek PCC może iść w miliony złotych bez górnej granicy. Wiele osób w wyniku absurdalnego opodatkowania może więc, stracić majątki swojego życia.

„Chcemy inwestować w naszym kraju. Chcemy rozwijać tutaj firmy i tworzyć miejsca pracy. Chcemy, aby Polska była liderem w technologii blockchain. Do tego potrzebne nam są proste i sprawiedliwe podatki, które będziemy mogli płacić bez strachu o zmianę interpretacji.” – wyczytujemy na stronie wydarzenia.

W przypadku zakupu kryptowalut na giełdzie, gdzie jedna transakcja została rozbita na kilkadziesiąt mniejszych, następuje konieczność składania kilogramów czy nawet ton wniosków PCC-3 w urzędach skarbowych.

Jeżeli nie zgadzasz się ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, to wyraź to na happeningu. Spotkanie będzie apolityczne.