Co wpływa na ceny kryptowalut?

Jakie są najpopularniejsze mity na temat cen kryptowalut i jak skutecznie zarabiać na handlu kryptowalutami? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Pomimo, zmian w cenie bitcoina i innych popularnych kryptowalut, nie można powiedzieć aby w świecie kryptowalut niewiele się dzieje. Praktycznie co tydzień dowiadujemy się o oszustwach, co chwile słyszymy prognozy w, których przewiduje się kosmiczne kursy bitcoina, czy widzimy wzloty i upadki cen BTC związane z szansą otworzenia ETF ( Exchange Traded Fund).

Daje to pewien wgląd w to co myśli i na co liczy pospolity inwestor na rynku kryptowalut. Co z kolei pomaga podjąć decyzję o tym, czy obecna cena BTC ma szansę wzrosnąć i czy warto jest inwestować teraz w rynek kryptowalut?

Co tak naprawdę ma wpływ na cenę kryptowalut?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy odpowiedzieć na to elementarne: Czym jest pieniądz? W dużym uproszczeniu pieniądz to umowny środek wymiany. A więc cena danej rzeczy jest tylko odwzorowaniem tego po jakiej stawce dwie strony są gotowi dokonać transakcji.

Trzeba pamiętać, że mamy różne rodzaje rynków, na których transakcje te są wykonywane. W sklepach, to sprzedawca ustala cenę produktu, a ta nie zmienia się nazbyt często. Kupiec może zdecydować, czy jest gotowy ją zaakceptować, czy tez nie. Ewentualnie może wybrać innego sprzedawcę.

Inaczej wygląda to na giełdach czy serwisach aukcyjnych. Tu cena zmienia się ciągle, negocjacje są podstawowym elementem zawierania transakcji, natomiast cena ustalana jest przez dwie strony.

Mamy wiele rodzajów rynków: np. rynek surowców, towarów , nieruchomości, instrumentów finansowych takich jak akcje, obligacje czy kryptowaluty oraz uczestników tych rynków.

Więc skoro rynek kryptowalut jest giełdą, zaś na giełdzie cena aktywa jest ustalana przez obie strony, to kim są uczestnicy tego rynku finansowego?

Upraszczając: na rynku tym mamy 3 grupy uczestników :

1 Inwestorów instytucjonalnych (fundusze inwestycyjne, Banki itp.).
2. Inwestorów prywatnych (czyli właśnie my – ulica).
3. Boty (czyli komputery, które na podstawie ustalonego algorytmu handlują na giełdzie).

Zwłaszcza pierwsza i ostatnia grupa jest ważna, ale o tym później. Najprościej rzecz ujmując, ceny na rynku kształtują się poprzez porównanie popytu i podaży.

Gdy popyt przewyższa podaż, sprzedawcy sprzedają dane aktywo temu kto da najwięcej, a ceny w tym wypadku rosną. Gdy jest odwrotnie, chęć kupna spada, to sprzedawcy obniżają cenę. Natomiast gdy na rynku jest równowaga pomiędzy popytem, a podażą ceny utrzymują się na podobnym poziomie (trend boczny).
Inwestor więc musi szukać tych nierówności – sytuacji, w których podaż jest wyższa od popytu oraz przesłanek wskazujących na to, że w przyszłości dojdzie do zmiany sytuacji (odwrócenia trendu).

Na dzień dzisiejszy inwestorzy na rynku kryptowalut kupują aktywa z dwóch powodów:

1. Spekulują (liczą na wzrost wartości)
2. Są użytkownikami danego systemu.

Grupa pierwsza diametralnie przewyższa drugą, dlatego ogłoszenia o nowych znakomitych funkcjach jakiegoś projektu nie są przez rynek odbierane tak optymistycznie, jak informacje złożeniu wniosku o otwarcie ETF’a, który zapewne i tak zostanie odrzucony

Podczas rozpędzonej już hossy w 2017 roku ceny biły rekordy na każdą pozytywną wiadomość o nowych funkcjach projektów.

A więc co się zmieniło na rynku kryptowalut?

Nastawienie do rynku – emocje jakie towarzyszą uczestnikom rynku, a nie sam popyt i podaż, to nie nowe funkcje, nie informacje o ETF’ach wpływają na cenę danej kryptowaluty lecz emocje uczestników rynku – strach i euforia. Rynek jest bardziej doświadczony – jego uczestnicy nie pozwalają sobie na takie emocje jak kiedyś.

Odrzucenie wszystkich ETF’ów na BTC nie odbiło się zbytnio na cenie gdyż rynek zakładał taki scenariusz.

Jeśli popatrzymy ponownie na uczestników rynku i przeanalizujemy ich pod względem emocji zobaczymy, że :

  • Inwestorzy instytucjonalni posiadają minimalne emocje.
  • Inwestorzy prywatni są wyjątkowo emocjonalni.
  • Boty pozbawione są bez emocji.

Boty jako takie nie wpływają na zmianę istniejącego trendu, ale będą go jedynie umacniały – dzięki nim wzrasta wolumen i liczba transakcji, jednak nie one dyktują cenę . Dlatego to od „żywych” uczestników rynku zależeć będzie trend.

By zmienił się trend potrzebny jest jakiś bodziec, który zmieni nastawieni uczestników rynku – wywoła strach lub euforię.

Nastawienie rynku zmienią inwestorzy instytucjonalni, za pomocą różnych manipulacji rynku tj. Fake News, Pump&Dump, czy poprzez umieszczenie dużych ilości transakcji, które sprawią, że boty inwestycyjne zaczną zachowywać się podobnie do nich co może zmienić nastawienie inwestorów prywatnych, a to z kolei zmienia trend.

Według nas, nie stanie się to jednak bez zdecydowanego katalizatora, a ten może nie być wiązany z samymi kryptowalutami (ETF, czy nowe funkcje) a całym rynkiem finansowym.

Czy Analiza techniczna pokazuje prawdę?

Wielu inwestorów opiera decyzje inwestycyjne głównie na podstawie analizy technicznej wykresów. Choć historia lubi się powtarzać, to należy pamiętać, że wykresy cenowe są tylko zapisem historii transakcji, a ta nie ma wpływu na przyszłość.

Analiza techniczna może pomóc określić prawdopodobny scenariusz lecz nie daje 100% gwarancji na jego spełnienie.

A więc, co zrobić by skutecznie zarabiać na rynku kryptowalutami?

Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Przede wszystkim musisz określić jakim inwestorem jesteś.

  • Czy wostolisz inwestować na krótki czy na długi termin?
  • Czy wolisz trzymać się pewnych aktywów, czy wolisz skakać z kwiatka na kwiatek starając się iść z prądem?
  • Czy może interesuje cię day trading skalpowanie drobniaków które z czasem dadzą niezłe zyski?

Każdy z powyższych inwestorów ma inne cele i inne strategie.

Jedyne co Ci mogę poradzić to:
  • Inwestuj tyle ile możesz. Jeżeli nie będziesz się stresował to podejmiesz trafniejsze decyzje.
  • Obierz strategię i jej się trzymaj. Modyfikowania strategii nauczysz się z czasem.
  • Nie podejmuj decyzji inwestycyjnych tylko dlatego, że ktoś Ci tak powiedział.
  • Zacznij grać drobniakami przez dłuższy czas (np. przez rok). Z czasem zrozumiesz rynek i opanujesz „fear of missing out”.
Wszystkie przedstawiane w artykule informacje o rynku kryptowalut oraz innych inwestycjach są wyłącznie prywatnym zdaniem autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Inwestujesz w „Bitkojny” czy inne kryptowaluty na własną odpowiedzialność. Bądź świadom ryzyka zakupu kryptowalut tj. „Bitkoin” (błędy w pisowni nazewnictwa Bitcoina wystąpiły celowo).