Co to jest Smart Contract i co nam daje?

Jednym z narzędzi technologii Blockchain jest „Smart Contract”. Lecz czym tak naprawdę jest Smart Contract i jakie zapewnia korzyści?

Czym jest Smart Contract?

Smart contract to pewnego rodzaju inteligentna umowa, która istnieje jako algorytm komputerowy. Zwykle Smart Contracty funkcjonujące w oparciu o technologię blockchain, początkowo były budowane na platformie Ethereum (ETH).

Smart Contracty, najprościej ujmując to elektroniczna wersja tradycyjnych umów. Ich przeznaczeniem jest powiązanie prawnie dwóch, które chcą zawierają między sobą umowę. Każdy Smart Contract oparty o platformę Ethereum jest napisany w języku Solidity i posiada własny adres blokowy, który jest dostępny jedynie dla zainteresowanych stron umowy.

Co nam daje Smart Contract?

Tego typu kontrakty oferują głównie zaufanie po obu stronach Smart Contractu. Kod Smart Contractu jest jawny jedynie dla jego uczestników więc możemy mówić o bezpieczeństwie. Oparcie takiej umowy o technologie Blockchain sprawia, że nikt niepożądany nie uzyska nieautoryzowanego dostepu.

Smart Contracty są autonomiczne, nie można odwrócić raz rozpoczętego proces.

Kolejną zaletą jest brak angażowania w Smart Contract stron trzecich. Niepotrzebna jest platforma płatności ani pośrednicy w transakcji. To z kolei eliminuje czynnik prowizji, tak krytykowany w świecie kryptowalut 🙂